Kurs USD PLN osiągnął historyczny szczyt przy 4,85 Czy to już przesilenie?


Efekt posiedzenia FOMC był widoczny od razu w notowaniach amerykańskiej giełdy, a czerwień rozlewa się po rynku kapitałowym także dziś. W jeszcze jaskrawszy Nowa TeleTrade Analytics w Google Play i App Store sposób zareagował rynek walutowy, gdzie USD nie bierze jeńców. Kurs dolara w czwartkowy poranek zaliczył historyczny rekord, docierając do 4,87 zł.

Fed jest niezależną instytucją państwową która nie jest niczyją własnością. USD nosi symbol $, podobnie jak inne waluty noszące nazwę dolar. Potocznie dolar amerykański nazywany jest także „greenback” ze względu na typowy zielony kolor banknotów lub slangowo „buck”. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej w listopadzie nie zmieniła stóp procentowych – rynek, zdaje się, liczył na więcej, niemniej złoty doświadczył jedynie… Banki nie są zbyt chętne do dalszego podnoszenia oprocentowania depozytów. Ich reakcja zależy w dużym stopniu od dalszych decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie poziomu oficjalnych stóp procentowych.

– Jeżeli Rosja zdecyduje się na kolejny atak albo zakręcenie kurka z gazem do Niemiec, to sytuacja na rynkach walutowych będzie naprawdę inna. I to jest coś, na co ciężko wpływa się z poziomu krajowego – stwierdził Müller. Komitet Otwartego Rynku zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 75 pb.

Dolar po decyzji FOMC zyskiwał , ponieważ okazał się bardziej jastrzębi od części rynkowych przewidywań. Z CHF po samej decyzji SNB sprawa ma się zupełnie inaczej, ponieważ w tym przypadku część inwestorów z jakiegoś powodu stawiała na jeszcze mocniejszy ruch, a konsensus był już dawno w cenach. Tym samym kurs franka po wyznaczeniu dzisiejszego poranka historycznych szczytów przy 5,05 zł osunął się już o 10 groszy. Koniec tygodnia ma szansę cechować się sporą zmiennością. FOMC bez zaskoczeń podniósł stopy procentowe o 75 pb do poziomu 3,00-3,25%. Z jakiegoś powodu część rynku chciała uwierzyć (albo została zręcznie przekonana), że możliwe będzie choćby symboliczne złagodzenie stanowiska Komitetu.

  • Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
  • Oprócz Stanów Zjednoczonych, dolar amerykański jest prawną jednostką monetarną także w Ekwadorze, Panamie, Kambodży, Salwadorze, Zimbabwe, Liberii i kilku innych krajach kiedyś podlegających terytorialnie pod USA.
  • W górę szybuje frank szwajcarski, który również przedostał się powyżej 5 złotych.

Stało się to bezpośrednio po tym gdy brytyjski minister finansów zapowiedział cięcia podatków. Na mocnej wyprzedaży jest funt brytyjski – dawno nie był tak tani. Cięcia o wartości 45 mld funtów miały fatalnie przyjęcie politycznie, bo najbardziej na nich skorzystają najlepiej zarabiający, a na dodatek zostaną one sfinansowane przez zwiększanie zadłużenia. Eksperci mówią, że umocnienie dolara wynika z mocnych odczytów danych amerykańskiej gospodarki. Zaskakująco dobrze sprzedają się domy jednorodzinne. Ekonomiści podkreślają również, że Stany Zjednoczone zagroziły Rosji bezprecedensowymi sankcjami w razie eskalacji nuklearnej.

Doprowadził do notowań funta szterlinga na poziomie 1,0327 USD, a następnie do ustabilizowania ceny angielskiej waluty na poziomie około 1,07 dolara. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych w USA i krajach strefy euro dziś spadała. W USA przewaga rentowności 2-latek nad 10-latkami sięgnęła poziomu 10 punktów bazowych pogłębiając „inwersję” krzywej rentowności. W Europie Środkowo-Wschodniej – Czechy, Polska, Rumunia, Węgry – rentowności 10-latek natomiast rosły, a w tym ostatnim kraju osiągnęły dziś najwyższy poziom od dekady.

USD/EUR Kurs

Jeśli jesteś managerem, bądź prowadzisz własną firmę lub działalność gospodarczą CEO.com.pl to adres internetowy, który powinieneś zapisać i zapamiętać. Tutaj znajdziesz najlepsze informacje wspierające przedsiębiorców w podejmowaniu codziennych decyzji biznesowych. Rzetelna informacja jest dobrem «bezcennym» a najbardziej cenionym źródłem wiedzy i doświadczenia w biznesie jest praktyka. Slogan portalu, który podkreśla powyższe cechy to BIZNES W PRAKTYCE.

Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę. Korzystaj z alertów walutowych, bądź na bieżąco z notowaniami i wymieniaj walutę po interesującym Cię kursie. Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Druga waluta dla sprzedaży). Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Pierwsza waluta dla sprzedaży). Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych .

Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara oraz lekkie próby korekty na PLN po długim trendzie Fortrade Broker: Krótka recenzja aprecjacyjnym. Umacniający się dolar jest oczywiście na kursie kolizyjnym z osiągającym od roku kolejne historyczne rekordy ujemnej wartości saldem handlu zagranicznego USA (-107,7 mld USD w marcu). Kwiecień przyniósł tu silną korektę (tylko -87,1 mld USD), a w maju deficyt był ponownie niższy (-85,5 mld USD), ale trudno powiedzieć, czy wobec siły dolara będzie ona trwała. Kurs funta w poniedziałek spadł do poziomu nienotowanego od 1985 roku.

Historyczną ciekawostką z rynku walutowego może też być konflikt z lat 50. Ubiegłego wieku, w który zaangażowały się Wielka Brytania, Francja oraz Izrael. Podjęły one próbę odzyskania kontroli nad kluczowym dla swoich celów handlowych Kanałem Sueskim. Wcześniej ten strategiczny punkt na mapie został znacjonalizowany przez ówczesnego prezydenta Egiptu – Gamala Abdel Nasera. Kurs GBP/USD od lipca 1973 roku do października 1978, kiedy odnotowano 19 proc.

Zobacz również

Niezależnie od powyższego, nie gwarantujemy, że witryna jest bezpieczna, wolna od błędów, nie zawiera wirusów czy złośliwych kodów, spełnia określone kryteria działania czy jakości. Niektóre linki zamieszczone na witrynie mogą kierować użytkownika do witryn, nad którymi nie mamy kontroli. Obecności linków nie należy traktować jako wyrazu aprobaty dla nich bądź też dla ich treści.

historyczny kurs dolara

Ta krótka wymiana zdań poskutkowała wówczas chwilowym osłabieniem dolara, którego kurs w odniesieniu do euro (EUR/USD) powędrował z 1,2353 na otwarciu do 1,2395. Później jednak szybko sprawdziły się prognozy analityków, którzy wskazywali, że w takiej sytuacji osłabienie amerykańskiej waluty będzie tylko chwilowe. Ostatecznie bowiem to dolar jest bezpieczną przystanią, do której uciekają inwestorzy w przypadku wzrostów niepokoju na rynkach. Oczekiwania spełnili także Szwajcarzy, którzy podnieśli stopy w identycznym ruchu co Amerykanie, czyli o 75 pb. Pierwsza różnica jest taka, że Helweci po raz pierwszy od lata wyszli ze stopami procentowymi powyżej zera, a dokładnie z główną na 0,5%.

Skąd umocnienie waluty zza Ocenu?

Widać więc, że rynek reagował na wydarzenia zdecydowanie wcześniej niż w momencie, w którym faktycznie do nich doszło. Tym sposobem tuż przed wybuchem wojny kurs EUR/USD znów znalazł się blisko pułapu 1,05. Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić.

historyczny kurs dolara

Rzadka sytuacja na parach walutowych i ponowne spadki kryptowalut. 12 lipca przyniósł kilka ciekawych sytuacji na rynku. Poznaj cenę zamknięcia i otwarcia, najwyższą i najniższą wartość, wolumen oraz zmianę procentową GBP/USD dla wybranego zakresu dat. Broker internetowy do handlu akcjami działający od 2006 roku. Jako jeden z wiodących brokerów internetowych w Europie, LYNX oferuje więcej niż tylko niskie opłaty. Dzięki rozbudowanym i kompleksowym usługom pomagamy inwestorom i traderom w realizacji ich celów inwestycyjnych.

Prognoza ceny ropy: 110 dol. w 2023 wg Goldman Sachs. Chiny wielką niewiadomą

– Jak patrzę na kurs złotego do euro, to w ostatnich dniach mieliśmy dużo gorsze kursy – stwierdził Piotr Müller, gdy za jedno euro trzeba było płacić 4,75 zł, o pięć groszy mniej niż dzisiaj. Pogorszenie globalnych nastrojów przy jednocześnie dobrych informacjach z amerykańskiego rynku – to zdaniem ekspertów główny powód wzmacniania się amerykańskiej waluty. We wtorek nad ranem za jednego dolara zapłacić trzeba było 4,80 zł. Indeks dolara, wskazujący na siłę amerykańskiej waluty wobec innych, jest najwyższy od 2002 roku.

Od 1900 dolar amerykański był pokryty złotem według systemu waluty złotej. W 1944 roku w ramach system Bretton Woods doszło do fiksacji wszystkich głównych walut do dolara amerykańskiego. W systemie z Bretton Northern Bear widzi spadek zysków w pierwszej połowie pomimo silniejszego drugiego kwartału Woods dolar amerykański odgrywał kluczową rolę, a zagranicznym rządom gwarantował jego wymienialność na złoto. W związku ze zniesieniem systemu Bretton Woods w 1971 roku, dolar stracił swojej więź ze złotem.

Inwestorzy musieli zmierzyć się z wyraźnym osłabieniem amerykańskiej waluty, gdy 15 lat temu armia USA przy wsparciu Wielkiej Brytanii zaatakowała Irak. Rozpoczęta 20 marca 2003 roku inwazja – znana także jako II wojna w Zatoce Perskiej – miała na celu obalenie Saddama Husajna. Wykres, odświeżany co 5 minut, przedstawia bieżący oraz historyczny kurs dolara amerykańskiego, prezentowany w odstępach 15-sto sekundowych. Eksperci portalu CEO zwracają uwagę na obawy o światową recesję. W obliczu dobrych danych z amerykańskiego rynku, na którym nie widać spowolnienia, «obrywa» euro. W analizie Investing.com Michał Stajniak wskazuje z kolei na wzrost zatrudnienia powyżej 300 tysięcy, utrzymanie stopy bezrobocia i płace z dynamiką wzrostu rzędu 5,1 proc.

Bardzo drogi dolar to dobra wiadomość, ale raczej dla tych, którzy w tej walucie zarabiają, albo przylatują z USA do Polski na wakacje. Dla Polaków rekordowa wartość dolara to negatywny sygnał dla naszej gospodarki – za tę walutę kupujemy między innymi surowce energetyczne. Kanał Sueski został znacjonalizowany pod koniec lipca 1956 r., a interwencja zbrojna rozpoczęła się 3 miesiące później. Wyraźniejsze odreagowanie nastąpiło dopiero w 1957 r. Ten czas upłynął na świecie pod znakiem wyraźnego osłabienia dolara – w ciągu 2 lat stracił on do brytyjskiego funta aż 18 proc. Funt brytyjski spadł w piątek o 3,5% w stosunku do dolara, osiągając 37-letnie minimum poniżej 1,09 USD.